הפרעות גמישות יתר - HSD

(Hypermobility Spectrum Disorders)

המונח גמישות יתר (JH - joint hypermobility) מתאר את יכולתם של המפרקים לנוע מעבר לטווח הנורמלי שלהם. במקרים מסויימים גמישות היתר תופיע ללא כל ביטוי שמצריך התייחסות רפואית, אך במקרים אחרים היא תופיע כחלק ממצב רפואי מורכב (כמו מיופתיות, כלומר' מחלות שרירים) או כחלק מתסמונות רבות אשר כוללות גמישות יתר (כמו תסמונות אהלרס-דנלוס ומרפן). כאשר קיימת גמישות יתר ונשללו כל האבחנות האחרות הרלוונטיות שקיים עבורן קריטריון אבחנה, ניתנת האבחנה החדשה - הפרעות גמישות יתר (HSD - Hypermobility Spectrum Disorders).

סוגי גמישות יתר מפרקית (ראה טבלה):

G-HSD (כללית) - גמישות יתר מפרקית המשפיעה על מפרקים בכל הגוף.

P-HSD (פריפריאלי) - ממוקדת בקצות הגפיים.

L-HSD (מקומי) - מקומית (פחות מ-5 מפרקים).

H-HSD (היסטורי) או שבעבר היתה גמישות (ע"פ שאלון חמש הנקודות או בדיקה בעבר) כאשר כיום נותרו רק התסמינים הנלווים, כמו כאב כרוני ובעיות נוספות.

 

ההפרעה יכולה להיות מורכבת ומלווה באותם תסמינים חמורים ומשני חיים כמו אהלרס-דנלוס מסוג גמישות יתר (hEDS). כאשר האדם סובל ומציג תסמינים, נדרשים אבחון, הכרה וטיפול, דומים ואולי אפילו זהים לאלו הניתנים ל-hEDS.

 

שלא כמו גמישות יתר מקומית (כלומר, תלוית סיטואציה), גמישות יתר כללית היא לרוב מולדת ויתכן שעוברת בתורשה, למרות שישנם מקרים בהם אדם מפתח גמישות יתר כללית, בין השאר עקב אימון כרקדן, בעקבות דלקות נרחבות, מחלות ניווניות של המפרקים, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

ההבדל בין הפרעות גמישות יתר לאהלרס-דנלוס מסוג גמישות יתר

המונח "הפרעות גמישות יתר" מתייחס לטווח הרחב של ביטויי שריר-שלד שמערבים גמישות יתר. ההבדל המרכזי בין ההפרעות שעל הרצף ל-hEDS נובע מהקריטריון המחמיר שפורסם לאחרונה, שאמור ליצור הומוגניות ולשקף את האופי התורשתי/מערכתי יותר של hEDS והקשר הישיר לבעיות רקמות חיבור.  תופעות עוריות, צניחת איברים פנימיים, בקעים, ושאר הסימנים שמופיעים במאפיין א' של קריטריון 2 באיבחון hEDS, נחשבים כיום למאפיינים של hEDS בלבד ולא של HSD.

אולם בפועל, המתמודדים עם הפרעות גמישות יתר עלולים לסבול, כמו המאובחנים ב-hEDS מאותן פציעות וכאב מפרקים כרוני, ומאותן תחלואות נלוות שאינן קשורות למנגנון המפרקי (כמו דיסאוטונומיה, בעיות עיכול, בעיות במערכת השתן, חרדה ועוד) אשר לעתים משפיעות על החיים אף יותר מהתופעות המקושרות לגמישות ומצריכות איבחון וטיפול מתאים.

 

סוגים

הפרעות גמישות יתר כוללות את כל הספקטרום בין גמישות יתר מפרקית ללא כל תסמינים ועד לתסמונת אהלרס-דנלוס מסוג גמישות יתר. 

 

מקרא:

  • JH - גמישות יתר מפרקית.

  • G - כללי, כל הגוף.

  • P - פריפריאלי, בקצוות.

  • L - מקומי.

  • H - היסטורי, בעבר היתה גמישות יתר (תוצאה חיובית בשאלון 5 הנקודות) וכיום נותרו חלק מהבעיות הנלוות כמו כאב כרוני.

* בעבר היתה גמישות יתר (תוצאה חיובית בשאלון 5 הנקודות)

האתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי. השימוש במידע הכתוב בו הינו על אחריות הגולשים/ות בלבד, לקבלת טיפול יש לפנות לגורמים המטפלים

© כל הזכויות שמורות לעמותת אגם.