הערכת גמישות יתר מפרקית

מרכיב מרכזי באבחון באהלרס-דנלוס מסוג גמישות יתר (hEDS)או הפרעת גמישות יתר (HSD) הוא מידת הגמישות של המפרקים, כפי שנבדקת פיזית על ידי איש מקצוע. איש המקצוע (לרוב רופא/ה או פיזיותרפיסט/ית) בודק/ת את טווח התנועה של המפרקים לפי פרוטוקול מוגדר שעל בסיסו הוא קובע את מידת הגמישות. על איש המקצוע להקפיד על זהירות מתבקשת במהלך הבדיקה כדי לא למתוח את המפרקים יתר על המידה ולגרום לנזק. באותה מידה, לאנשים שמעוניינים לבדוק את מידת הגמישות שלהם עצמאית מומלץ להיות זהירים בטווח התנועה על מנת להימנע מפציעה.

מדד האבחנה המסורתי והמקובל הוא סולם בייטון, המגדיר אילו מפרקים כלולים בבדיקה ומאפשר מתן ציון (Beighton Score). ציון חיובי בסולם בייטון הוא מרכיב הכרחי בקריטריון האבחנה של אהלרס-דנלוס גמישות יתר.

ציון בייטון חיובי:

  • בילדים ומתבגרים (עד גיל 18) - לפחות 6 נקודות.

  • במבוגרים עד גיל 50 - לפחות 5 נקודות.    

  • במבוגרים מעל גיל 50 - לפחות 4 נקודות.

חשוב לדעת שעל אף שסולם בייטון הוא המדד המגדיר את הקריטריון לצורך אבחנה, הוא מהווה רק מדד אחד למדידת גמישות יתר. הוא כולל מספר מצומצם של מפרקים ומחריג מפרקים אחרים רבים, באופן העלול לייצר תמונה לא מייצגת של גמישות היתר של האדם אם מסתמכים רק עליו. לכן, במהלך האיבחון הקליני נוהגים להיעזר גם בסולם בולבנה, שכולל מפרקים נוספים, וכן, בבדיקה עצמאית של מפרקים מסוימים בגוף, אך אלה אינם חלק רשמי מקריטריון האבחון.

 

 

שאלון 5 הנקודות

ישנם גורמים שמשפיעים על הבדיקה באמצעות בייטון, למשל ירידה בגמישות יתר בעקבות גיל מבוגר, ניתוחי עבר, שימוש בכיסא גלגלים, גפה קטועה וכו'. מאפיינים אלה עשויים להביא לציון נמוך יותר מהרף שמגדיר גמישות יתר, למרות שהאדם עשוי לענות על כל השאר המאפיינים בקריטריון האבחנה. במקרים מסוג אלה, וכאשר הציון שמתקבל נמוך בנקודה אחת מתחת לרף, ניתן להשתמש בשאלון מיוחד שפותח כדי להעריך היסטוריה של גמישות יתר (במבוגרים בלבד). במצב זה, מענה חיובי על 2 שאלות מתוך השאלון מאפשר אבחנה בגמישות יתר מפרקית.

  • האם אתה יכול (כיום או בעבר) להניח את הידיים ישרות לחלוטין על הרצפה, מבלי לכופף את הברכיים?

  • האם אתה יכול (כיום או בעבר) לכופף את האגודל עד לאמה?

  • האם בתור ילד נהגת לבדר את חבריך ע"י עיקום הגוף לתנוחות מוזרות, או יכולת לעשות שפגט?

  • האם פרקת את הכתף או הברך יותר מפעם אחת כילד או כמתבגר?

  • האם אתה מחשיב את עצמך בעל מפרקים כפולים (”double jointed”)?

​קהילת המחקר והטיפול עומלת על מנת לדייק ולשפר את אופני האבחון של הפרעות רצף גמישות היתר, בתקווה שהקריטריון העתידי יכלול מדד שיאפשר קבלת תמונה מייצגת של מידת גמישות היתר המפרקית.

האתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי. השימוש במידע הכתוב בו הינו על אחריות הגולשים/ות בלבד, לקבלת טיפול יש לפנות לגורמים המטפלים

© כל הזכויות שמורות לעמותת אגם.